Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe Antalya

Karın Germe Antalya, 2021 fiyatları, Ankara Estetik Cerrah

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Karın germe ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir. Karın germe ameliyatı genelikle mide ve bel bölgesine yapılan karın germe ameliyatı lazer liposuction işlemi ile kombine edilir.

Karın germe ameliyatı kimlere yapılabilir?

Karında sarkma şikayeti olan her yaştan yetişkin hastaya yapılabilir. Genç yaş grubunda genellikle obeziteye bağlıyken orta ve ileri yaş grubunda gebelik sonrasında daha çok görülür. Günümüzde obezite ile ilgili problemler daha sık görüldüğü ve obezite cerrahisi dediğimiz zayıflama ameliyatlarından sonra, hemen her hastaya gerektiği için sıklık konusunda gebelik sonrası sarkma şikayeti ile hemen hemen aynı oranda yapılmaktadır. Vücutta kilo artışı ile en çok karın bölgesinde yağ depolanması olur. Yağ artışı ile birlikte artan cilt altı kitle üzerindeki deriyi genişletir genişleyen deri elastikiyetini yitirerek sarkar ve hasta kilo verse dahi hiç bir zaman eski formuna kavuşamaz.

Gebelik sürecinde karın içinde yer kaplayan fetus büyüdükçe derinin sarkmasına sebep olur ve doğum sonrasında genişleyen deri eski halini alamaz.

Karın Germe Çeşitleri
genel olarak mini ve tam karın germe olarak sınıflanır. Bunun dışında karın bel bölgesine lazer liposuction eklenmesi ve rektus plikasyonu dediğimiz karın duvarı sıkılaştırma işlemlerinin eklenip eklenmeyeceğine göre de prosedür değişebilir.

1.Mini Karın Germe

Mini karın germede kasık bölgesinden açılan kesiden karın derisi göbek deliği seviyesine kadar kaldırılarak parça aşağıya doğru esnetilir ve bu parçanın yaklaşık yarısı çıkartılarak alt karın bölgesi gergin olarak kapatılır. Dren kullanılmaz, hastanın ilk günlerde bile öne eğik yürümesine gerek kalmaz. Korse süresi daha kısadır. Bu işlemden üst karın bölgesi etkilenmediği için ancak göbek deliğinin alt kısmında sarkma ve çatlak şikayeti olan hastalar için uygundur.

2.Tam Karın Germe

Kasık çizgisinden açılan kesiden girilerek karın derisi göğüs kemiğine kadar kaldırılır, sonrasında parça esnetilerek göbek deliğinin üst kısımlarından kasık çizgisine kadar olan parça tamamen çıkartılır. Bu işlem sırasında göbek deliği korunarak denk geldiği aynı seviyeden açılan küçük bir kesiden eskisinden daha muntazam olacak şekilde yenilenerek çıkartılır. Karın duvarı sıkılaştırma işlemi sadece tam karın germe esnasında yapılabilir, bu işlemde karın duvarını oluşturan kaslar karın orta hattında bir birine yaklaştırılarak dikilir.

Ameliyatı ile karındaki çatlaklar giderilebilir mi?

Karın germe ameliyatı ile çıkarılan parçanın üzerinde kalan çatlaklar kendiliğinden uzaklaşmış olur. Göbek deliği üst kısmında kalan çatlaklar aşağıya doğru yer değiştirir ancak çıkartılamaz.

Karın germe ameliyatından önce kilo vermek gerekir mi?

Kendi pratiğimizde genelikle karın germe ameliyatını lazer liposuction ile kombine uyguladığımız için ameliyata başlarken uyguladığımız lazer liposuction sayesinde hastanın ameliyat öncesi kilo verme gereksinimini ortadan kaldırmaktayız. Zaten hastalara ameliyat öncesinde kilo verip gelmesi söylendiğinde bu durum hastaların kolaylıkla baş edemeyeceği bir problem olduğundan ameliyat öncesi hastayı kilo vermesi için evine göndermek çok mantıklı bir yaklaşım gibi görünmemektedir. Ayrıca diyet ve spor gibi yöntemler ile kilo verildiğinde yağ hücrelerinin sayısı değişmediği için tekrar yağ depolama potansiyeli de baki kalır.

Karın germe ameliyatı ağrılı mıdır?

Karın Germe ameliyatında ağrıdan ziyade karın bölgesinde gerginlik hissi baskındır. Oturma kalkma gibi vücut haraketleri esnasında ilk bir haftalık süreçte ufak tefek sızılar görülebilir. Korse kullanımı karnı stabil halde tuttuğu için hareket kaynaklı ağrıları azaltır. Gerginliğin geçmesi üç gün içinde gerçekleştikten sonra karnın gevşemesi ile hasta ağrısız şekilde hayatına devam eder.

Doğum sonrası ne zaman karın germe ameliyatı olabilirim?

Annenin beklentisine bağlı olarak lohusalık dönemi atlatılır atlatılmaz annenin gebelikte aldığı kiloları vermesini beklemeye gerek kalmadan karın germe yapılabilir. Ancak genelikle emzirme dönemi tamamlanana kadar anneler bu işleme fırsat bulamamaktadır. Normal doğum ya da sezaryen esnasında karın germe ameliyatı yapılabilir mi diye merak eden annelere ise henüz bebeklerinin yeni dünyaya geldiği esnada ameliyatın nekahat dönemini geçirmelerini çok mantıklı olmayacağı söylenir.

Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman hamile kalınabilir?

Gebelik sürecinin 9 ay olduğu düşünüldüğünde doğuma kadar iyileşme süreci tamamlanmış olacağı için ameliyattan sonra ne vakit istenirse gebe kalınabilir. Ancak ameliyat sonrası gebe kalınırsa karındaki sarkma sürecinin tekrar gerçekleşmesi olasıdır.

İkinci kez karın germe ameliyatı olunabilir mi?

Elbette olunabilir. Bu durum genelikle ameliyat sonrası o bölgeye yağ depolayarak tekrar sarkmanın çok mümkün olamayacağından genellikle gebelik sonrasında görülebilir.

Ameliyatı SGK ve özel sağlık sigortaları karşılar mı?

Estetik amaçla yapılan işlemlerin hiç birisi herhangi bir sigorta kuruluşu tarafından karşılanmamaktadır.

Menstruel dönemde (Adet döneminde) karın germe yapılabilir mi?

Yaptığımız hiç bir ameliyatın (Genital estetik dahil) menstruel kanama ile olumsuz bir etkileşimi bulunmamaktadır.

Cerrahi süreç nasıldır?

Ameliyat öncesi yapılan rutin tetkikler ve konsültasyonlar sonrasında genel anestezi altında yaklaşık 1,5 saatlik bir operasyon gerçekleştirilir. Genellikle ameliyata karın bel bölgesine yapılan lazer liposuction ve karın duvarı sıkılaştırmada eklenir. Kasık bölgesine uygulanan dren ve bel korsesi ile hasta karnı çukurda kalacak ve gerilmeyecek şekilde en fazla bir gece süre ile hastanede yatırılır.

Dren nedir?

Dren, ameliyat bölgesine uygulanan ve bu bölgede olası kan ve doku sıvılarının birikmesini engelleyen, ucuna takılan negatif basınç uygulayan rezervuar sayesinde içeride kalan kanül kısmından sıvıyı dışarıya tahliye eden düzenektir. Tam karın germe ameliyatında hemen her hastaya kan birikmesi riskinden öte ameliyat sonrası ilk hafta içinde yüksek risk altında bulunan doku sıvısı birikimini engellemek için uygulanır. Ayrıca içeriye uyguladığı negatif basınç sayesinde deri ile kas dokusunun birbirine yapışmasını kolaylaştırır. Ameliyat sonrasında içine dolan sıvı miktarı ölçüsüne göre miktar azalıp rengi değiştiğinde, genellikle ilk bir kaç gün içinde ağrısız bir şekilde çekilerek uzaklaştırılır.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?

İlk üç gün boyunca karın korsesi hiç açılmayarak hasta yatarken karnı çukurda kalacak şekilde pozisyonlandırılıp ayağa kalktığında ise bir miktar öne eğik yürümesi sağlanır. Üçüncü günden itibaren banyo serbest bırakılır ve hasta dik yürür hale gelir. Önlem amaçlı antibiyoterapi uygulanır, korsenin üç hafta boyunca kulanılması istenir. Yara iyileşme süreci tamamlandıktan sonra iz bakımına geçilir ve yaklaşık altı ay boyunca sürdürülür. Olası morluklar yaklaşık iki haftada geçerken ödemin azalması biraz daha zaman alır.

Ameliyat nasıl bir izle sonuçlanır?

Çamaşırın altında kalan sezaryen izinin benzeri ancak biraz daha uzunu olacak şekilde dikiş izleri içermeyen zamanla ve iz azaltıcı kremlerin etkisi ile çokça silikleşen hatta daha uzun sürede tama yakın belirsizleşen ince düz bir çizgi şeklinde izle sonuçlanır.

Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman günlük hayata ve iş hayatına dönülebilir?

Hastalar genellikle üç güne kadar karındaki gerginliğin azalması ve drenlerin çıkarılması ile günlük hayatlarına dönebilmektedir. İş hayatlarına ise bir haftalık bir süre sonrasında rahatlıkla dönebilirler. Ancak tam olarak toparlanıp işe dönmek isteyen hastalar için 20 güne kadar istirahat raporu organize edilebilir.

Ameliyat riskli midir?

Deneyimli bir plastik cerrahi uzamanı tarafından yapıldığında belli başlı hayatı risklere sahip bir işlem değildir. Her ameliyatta görülebilecek basit müdahaleler ile düzeltilebilecek minimal problemler bu ameliyat için de geçerlidir.

Karın germe fiyatları neye göre değişir?

Mini, tam ya da lazer liposuction eklenip eklenmemesine bağlı olarak fiyatlandırma değişkenlik gösterir. Antalya karın germe ameliyatı hakkında bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yeni Blog Yazıları