Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dolgu

Üst yüz bölgesi ifademizi oluşturan temel öğelerin başında geldiği için, günün her anı hareketli, dolayısıyla kırışıklıklar için en hassas bölgedir. Mimik hareketleriyle anlık oluşup düzelen alın çizgileri, kaş arası çizgileri ve göz kenarı çizgileri bu hareketlerin tekrarlanmasıyla zamanla kalıcı hale gelmeye başlar. Dolgu olarak adlandırılan botulinum toksini, uygulama alanına giren mimik kaslarında geçici süreliğine kısmı felç oluşturduğu için mimik hareketlerini kısıtlar ve kasların üzerinde kalan derinin kırışmasını engeller. Bu yüzden dolgu uygulamasının koruyucu özelliği vardır ve genç yaşlarda uygulanmaya başlandığında hareket kısıtlayıcı etkisiyle bahsi geçen çizgilerin oluşmasını ve derinleşmesini önler.

Uygulanacağı yerler hastanın mimik kırışıklıklarına göre düzenlenip haritalanır. Birkaç dakikalık uygulama süresinin ardından hastadan sadece bölgeye masaj yapmaması ve bahsi geçen mimikleri birkaç gün süreyle yapmamaya çalışması istenir. İşlemin etki sürecinin başlaması birkaç gün, etkisinin tam oturması ise on gün kadar sürer. Onuncu gün kontrole çağrılan hasta tekrar değerlendirilir ve eksik varsa tamamlanır. Etkinin tam olduğunun görülmesinden sonraki süreci hastanın bünyesi belirler. Genellikle ilk uygulama sonrası dört ay kadar tam etkin olan uygulamanın etkinlik süresi mükerrer uygulamalarda küçük küçük uzar.

Hedeflenen bölgelerdeki mimik kırışıklıklarını ortadan kaldırdığı gibi, alın bölgesinin gerilerek parlaklığının artmasını, kaşların dış kısımlarının yükselerek göz kapaklarındaki minimal düşüklüklerin giderilmesini ve gözlerin daha çok ortaya çıkmasını sağlar. Kaşların dış kısımlarının yükselmesi ayrıca daha havalı ve çekici bir görünüm kazandırır.

Kendi uygulamalarımız adına hastalarımızın bu konudaki kaygılarını giderebildiğimizi rahatlıkla söyleyebilmekteyiz. Hastalarımızın yakınları değişiklikleri fark ettiklerinde durumu, bekledikleri şekilde yapmacıklıktan öte, doğal bir gençleşme ve aydınlanmayla özdeşleştirmekte, mimiksiz, donuk ifadelerle karşılaşmadıkları için, dolgu yapıldığına ihtimal vermekte güçlük çekmektedirler.