Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dövme Silme

Ankara Dövme Silme

Dövme yaptırma aşamasında sildireceğimizi asla aklımıza getirmeyiz fakat zamanı geldiğinde ve silinmesi gerektiğinde uzman eller devreye girer. Dövme silme işlemi için, günümüzde başvurulan en kullanışlı yöntem  lazer uygulamalarıdır. Lazer ışınları kullanılarak yapılan dövme silme işleminde amaç, dövmenin ihtiva ettiği karbon partiküllerini yani boyayı lazer enerjisi yoluyla parçalamaktır. Buradaki asıl amaç deriye zarar vermeden, kullanılan bileşikleri küçük parçalara ayırarak savunma sistemi aracılığıyla vücuttan atılabilecek boyuta getirip uzaklaştırmak ve dövmeyi ortadan kaldırmaktır.

Günümüzde her kültürde uygulanan dövme işlemi zamanla istenmemekte, bazı kişilerde ise komplikasyon gelişimine sebep olmaktadır. Böyle durumlarda dövme silme uygulamalarının güvenli olması açısından lazerle silme işlemi tercih edilmektedir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken birkaç parametre vardır. Cihaz seçimi ve tedavi şekilleri bu durumda önemli yer tutmaktadır.      Q-Switched Nd:YAG lazer ile dövme silme işleminde iz bırakmadan sonuca ulaştıran son teknoloji cihazlardan biridir. Koyu renk dövmede 1064 nm kulanılırken, dövmenin rengine göre dalga boyları değişmektedir. Her dövme silme işleminde aynı oranda başarı sağlanamayabilir. Bu durum dövmenin rengi ve derinin hangi tabakasında yer aldığıyla alakalıdır. Dövme işleminde kullanılan boyanın kalitesi de istenilen sonucu etkileyebilmektedir. Dövmenin koyu renkte  olması ışığı daha çabuk absorbe ettiği için kolay sonuç alınır. Açık renkli (kırmızı ,sarı , yeşil , mavi vs. ) dövmelerde ise tedavi süresi uzamaktadır. Yüz bölgesinde derinin ince olması sebebiyle iyileşme ve sonuç alma daha hızlıdır.Vücudun diğer bölgelerinde ise deri katmanının kalınlığına göre değişkenlik gösterir. Dövme silme işlemi sırasında hassas kişilerde lokal anestezi uygulanabilir. Uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hafif şişlik ve kabuklanma görülebilir. Bu kabuklanma bir kaç gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Tedavi edici kremlerle (antibiyotik içerikli) destekleyerek iyileşme süreci hızlandırılabilir. Tedavi süresi 4 ile 10  seans arası değişebilir. Seans araları ise 4-6 hafta olarak değişir. Daha erken uygulama yapılması hiçbir fayda sağlamaz. Herhangi bir riske  (yanık-lekelenme) sebebiyet vermemek için ise güneş koruyucu kullanılması önerilir.Tedavinin düzenli aralıklarla yapılması ve cihaz seçimi işlem etkinliğini arttırır ve sonucu hızlandırır.