Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Labioplasti

Labioplasti, 2021 fiyatları, Ankara Estetik Cerrah

Labioplasti nedir?

Labioplasti kadın dış genital bölgesindeki küçük ya da iç dudak tabir edilen dokuların normalden büyük olması sorununu çözen işlemin adıdır.

Hangi durumlarda labioplastiye ihtiyaç doğar?

İç dudak büyüklüğü yapılasal bir hadisedir. Herhangi bir edinsel sebeple ortaya çıkmaz. Genellikle ergenlik dönemi sonrası dış genital bölge gelişiminin tamamlanması ardından çamaşır ya da bikini altından büyüklüğün belli olması veya çıplakken dudak uçlarının aşağıya doğru sarkık durması gibi kozmetik sıkıntılarla birlikte dudak uçlarının çamaşır ya da kıyafetlere sıkışması gibi fonksiyonel problemlere ve büyüklükten dolayı hijyen problemlerine sebep olabilmektedir.

Dış genital estetiği kaç yaşından itibaren yapılabilir?

16 yaşından itibaren yapılabilen ameliyat, 18 yaş öncesinde aile rızası gerektirir. Bunun dışında herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Konuya hassasiyet gösteren hastalar için labioplasti ameliyatı vajinanın giriş kısmında kızlık zarı diye tabir edilen dokuya herhangi bir zarar vermez.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın isteğine göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapılacaksa kan tahlili, röntgen, EKG gibi ameliyat öncesi rutin tetkiklerin ardından yaklaşık 30 dakika süren fazla dokunun çıkarılması ve yaranın kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılması süreci ile pansuman gerektirmeyecek şekilde işleme son verilir. İster genel ister lokal anestezi altında yapılmış olsun hasta ağrısız şekilde evine uğurlanır.

Dış genital estetiği ameliyatı sonrası bakım.

İşlem yapılan bölge ıslak bölge olduğu ve hastanın günde defalarca idrar yapma ihtiyacı olduğu için bölgeye herhangi bir pansuman yapılması mümkün değildir. Bundan dolayı hastaya bölgeye uygulaması için sprey şeklinde antiseptik solüsyon önerilir. Aynı zamanda banyo ve kişisel temizlik sonrası bölgeyi mümkün olduğunca kuru tutması ve alanın nemli kalmaması için pamuklu çamaşır giyip sıkça günlük ped değiştirmesi istenir. Hastanın nem konusunda sorun yaşaması halinde uzak mesafeden ılık ayarda saç kurutma makinesiyle bölgeyi kurutması önerilebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?

Uyguladığımız özel yöntem ile çıkarılan fazlalık doku sonrasında dikilerek kapatılan alan vulvanın arka kısmına getirilir ve iç dudağın his duyusundan zengin dış kenarında herhangi bir kesi, yara ya da dikiş olmaz. Böylelikle his duyusu kaybı ya da temas yüzeyinde yaralanmaya bağlı aşırı hassasiyet meydana gelmez.

Labioplasti sonrası cinsel hayat.

İşlem sonrası aynı gün evine dönüp günlük hayatına birkaç küçük öneri ile dönen hastanın dikkat etmesi gereken en önemli husus yaklaşık bir aylık süreyle cinsel ilişkiye girmemesi gerekliliğidir. Erken dönemde bölgeye uygulanacak travma dikişlerin açılmasına, yaralanmaya ve ağrıya sebep olabilir.

Yeni Blog Yazıları