Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Protezi

Meme Protezi, 2021 fiyatları, Ankara Estetik Cerrah

Meme Protezi Nedir?

İlk meme protezi ameliyatının yapıldığı 1962 yılından bu yana meme protezlerinin güvenilirliği zaman zaman tartışmaya açılmıştır. Hastaların şu dönemde de meme protezi ile ilgili en önemli kaygıları meme kanserine sebebiyet verip vermediğidir. Bir süre önce bir protez markasının yaptığı protezler çok nadir olmakla beraber bir kanser türü ile ilişkilendirilmiş ancak bu protezin üretimi durdurulmuş ve uygulanan hastalar geri çağılarak protezler çıkartılmıştır.Bunun dışında yaklaşık 60 yıldır meme protezi meme büyütme konusunda en güvenli yöntemdir.

Son zamanlarda üretilen bir takım dolgular meme protezinin yerini alacakmış gibi düşünülse de bu dolguların henüz uzun dönem çalışmaları olmadığı için meme kanserine sebep olup olmadığı ya da meme kanserini gizleyip gizlemediği henüz belirsizdir. Meme protezi uygulanan hastalara diğer tüm kadınlara Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği gibi aylık elle meme muayenesi, onun dışında yaş grubuna göre belli zamanlarda meme ultrasonu ve yine belli periyotlarla mamografi önerilmektedir. Bu hastalara protezi olmayan kadınlara yapılandan farklı bir muamele uygulanmamaktadır.

Hastaların meme protezi ile ilgili bir diğer kaygısı da emzirme ile olan ilişkisidir. Meme protezi ister kas altı plana, ister kas üstü plana konulsun süt kanallarıyla ya da süt bezleri ile hiçbir olumsuz ilişki kurmamaktadır, dolayısıyla hastalar meme protezi uygulaması sonrası rahatlıkla emzirme fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. Aynı zamanda meme başının his duyusuna da protez ameliyatı herhangi bir zarar vermemektedir. 

Meme protezi vücut içinde eskimez, yıpranmaz, yırtılmaz ya da patlamaz; ancak yıllar içinde vücudumuzda meydana gelebilecek bir takım yaşlanmaya bağlı değişiklikler protezin meme ile olan ilişkisini değiştirerek birtakım deformitelere sebep olabilecektir. Bu deformiteler protez ameliyatından on yıllar sonra, belki dikleştirme belki de protezin büyüklüğünü değiştirme gibi ameliyatları gerektirebilir. Ancak bütün bunlar hastanın protez taktırdığı zamanda kaygılanması gereken unsurlar değildir. Meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarından itibaren meme protezi hastalara güvenle uygulanabilir. Yaklaşık 30 dakika süren günübirlik bir ameliyatla, yaklaşık 3,5 cm boyunda görünmeyen bir bölgede yer alan ve gittikçe silikleşen küçük bir izle nihayetlenir.

Yeni Blog Yazıları